Zakuwarka do węży Tubomatic H25 stosowana do zakuwania przemysłowych węży niskociśnieniowych. Zakucie węża tulejami blaszkowymi typu EC, średnica zacisku od 10 ÷ 25 mm. Zapraszamy do obejrzenia filmu z transkrypcją.

Zakuwarka do węży Tubomatic H25 – transkrypcja filmu

Witam wszystkich, nazywam się Mróz Michał.

Dzisiaj pokaże sposób zakucia niskociśnieniowych węży przemysłowych tulejkami blaszkowymi za pomocą ręcznej prasy zaciskowej.

W tym celu przygotowałem wąż przemysłowy, jest to wąż Naftrex, o wzmocnieniu tekstylnym. Wąż przeznaczony do układów paliwowych i chłodzenia, o ciśnieniu roboczym 10 bar. Tulejki blaszkowe, której średnicę wewnętrzna dobrałem do średnicy zewnętrznej węża oraz końcówka, która w odróżnieniu od standardowej końcówki hydraulicznej nie posiada zamka na ogonie.

Każda prasa zawiera trzy zestawy szczęk. Ja już uszykowałem sobie szczęki, którymi będę zakuwał. Sama wymiana, czy też założenie szczęk jest banalnie proste. Odkręcamy śruby mocujące, ściągamy pokrywę i umieszczamy szczęki wypustami na zewnątrz. Następnie umieszczamy pokrywę zwracając uwagę, aby otwór w niej umieszczony pokrywał się z wypustem na prasie i dokręcamy śrubę mocującą.

Zakuwanie węża przy pomocy ręcznej prasy zaciskowej

Po zamontowaniu szczęk umieszczamy wąż w tulei blaszkowej, następnie mocujemy końcówkę. Wąż umieszczamy tak, aby szczęki znajdowały się na środku tulei, przystępujemy do zacisku.

ręczna zakuwarka do węży hydraulicznych

Średnicę zacisku ustala się doświadczalnie w zależności od użytego węża, ponieważ siła działająca na końcówkę przy niewielkich średnicach przewodów nie jest bardzo duża.

Analogicznie z drugą stroną postępujemy tak samo. System blaszkowych tulei zaciskowych może być stosowany również do końcówek do szybkozłączy, czy to do wody, czy do powietrza. Nie musimy również wykorzystywać za każdym razem węża gumowego, może być to wąż wykonany np. z pvc.

Na dzisiaj to już wszystko. Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam na kolejne filmy.