Węże do pary wodnej i końcówki
Węże do pary wodnej – informacje ogólne
Mimo, że wiek pary definitywnie przeminął wiele lat temu wraz z parowcami i lokomotywami parowymi, para wodna nadal stanowi jedno z najważniejszych mediów w przemyśle i energetyce, służąc do wytwarzania energii elektrycznej w elektrowniach, do ogrzewania (para energetyczna – sieci ciepłownicze, ogrzewanie urządzeń przemysłowych np. suszenie drewna, wulkanizacja wyrobów gumowych), jako nośnik ciepła w procesach przemysłowych (para technologiczna – farbowanie tkanin, pralnie, formowanie wyrobów z tworzyw sztucznych), do przetwarzania żywności w przemyśle spożywczym (para czysta), do sterylizacji, do nawilżania powietrza w pomieszczeniach czystych, do czyszczenia urządzeń i wyposażenia przemysłowego w wielu dziedzinach przemysłu.
W instalacjach parowych para przepływa sztywnymi przewodami – rurociągami parowymi. W przypadku konieczności zastosowania połączeń giętkich stosowane są elastyczne węże do pary.
Do pary wodnej można stosować:
- specjalne gumowe węże do pary wodnej;
- węże stalowe;
- węże teflonowe;
Węże stalowe i teflonowe stosowane są przede wszystkim w urządzeniach i maszynach, gdzie oba końce przewodu elastycznego są zamontowane w maszynie (możliwy jest przewidywalny ruch przewodu wymuszony pracą maszyny). Węże gumowe do pary wodnej używane są najczęściej jako dłuższe wielometrowe przewody, przeznaczone do obsługi ręcznej. Wynika to z wyższej odporności węży gumowych na zewnętrzne warunki pracy oraz racjonalności kosztów (drogie okucia specjalne do węży gumowych do pary, tańszy wąż gumowy, drogi wąż stalowy lub teflonowy, tańsze okucia do tych węży).
Lista produktów:
Potrzebujesz pomocy przy doborze produktu lub nie znalazłeś właściwego produktu?
FAQ – Węże do pary wodnej i końcówki
Węże gumowe do pary mogą być stosowane do gorącej wody o temperaturze maksymalnie około 90 ÷ 100°C – chyba, że producent potwierdzi inaczej.
W przypadku węży do pary wodnej należy stosować końcówki zaprojektowane i przeznaczone do pary wodnej. Najpopularniejszym stosowanym rozwiązaniem jest standard EN 14423. Do tego typu końcówek dedykowane są specjalne obejmy skorupowe do pary wodnej wykonane wg tego samego standardu. Bezwzględnie nie należy stosować dla gumowych węży do pary wodnej końcówek zakuwanych trwale za pomocą tulei zaciskowych. Taki sposób montażu nie umożliwia dokręcenia zacisku w okresie eksploatacji węża, a ze względu na stopniową utratę własności sprężystych gumy może doprowadzić do przecieku lub nawet katastrofalnego w skutkach wyrwania końcówki z węża. Montaż końcówek za pomocą tulei zaciskowych jest dozwolony w przypadku stosowania węży teflonowych. W przypadku węży stalowych stosuje się końcówki spawane.
Węże do pary wodnej mogą być stosowane wraz ze zwijarkami bębnowymi pod warunkiem zachowania odpowiednich zasad eksploatacji. Przed zastosowaniem takiego zestawu wąż musi być całkowicie rozwinięty. Należy również pamiętać o okresowym sprawdzaniu stanu technicznego węża oraz kontroli siły dokręcenia obejm skorupowych. Podczas pracy bęben może nagrzewać się do wysokich temperatur więc należy zadbać o bezpieczeństwo operatora.
W środowisku zaolejonym można stosować tylko węże do tego przeznaczone. W opisie produktu musi zostać wyraźnie wskazane, że warstwa zewnętrza węża jest odporna na olej. Jeżeli wąż wykonany jest według standardu EN ISO 6134 należy zwrócić uwagę czy klasa węża określona jest jako „B”. Węże klasy „A” nie się odporne na środowisko zaolejone.
Gumowe węże do pary wodnej należy opróżnić po każdym użyciu. Pozostawienie kondensatu w wężu sprawia, że wnika on w ściankę warstwy wewnętrznej węża. Przy ponownym rozgrzaniu zwiększa swoją obecność zamieniając się w parę i niszczy warstwę wewnętrzną (zjawisko „popcorningu”). W przypadku kiedy kondensat przeniknie do oplotu stalowego, może doprowadzić do jego korozji i znacznego osłabienia konstrukcji węża.
Dodatkowe informacje:
Jak bezpiecznie wybrać i użytkować gumowy wąż do pary wodnej?
Dowiedz się więcej!